Złote zasady parentingu
Rodzicielstwo bliskości aby mogło spełnić swoje zadania wymaga stosowania kilku prostych zasad. Nie są one absolutnie niezbędne, ale wydatnie zwiększają efekty tej metody wychowania. Nie ma więc potrzeby restrykcyjnego wdrażania wszystkich elementów, a rodzice mają szeroki zakres swobody i elastyczności w tym zakresie zależnie od własnej kreatywności oraz potrzeb.
Bliskość i kontakt bezpośredni
Od chwili urodzenia dziecka zaczyna się niezwykle ważny okres w jego życiu. Maluch odczuwa wówczas szczególną potrzebę fizycznej bliskości. Sama zaś matka także wykazuje silną chęć opieki nad potomkiem. Tworzy się więc unikalna dwustronna więź na całe życie. Matka i dziecko zaspokajają więc nawzajem swoje potrzeby biologiczne oraz fizyczne. W sferze kontaktu fizycznego niezwykle istotny jest w pierwszym okresie aspekt karmienia piersią. Dzięki temu matka we właściwy sposób zaczyna odczytywać mowę ciała niemowlaka, a tym samym poznaje go lepiej. Mleko matki zawiera prolaktyny, oksytocyny oraz inne hormony zapewniające przepływ nie tylko wartości odżywczych ale i uczuć ze strony rodzicielki.
W kwestii bliskości fizycznej w ostatnich latach młode mamy często korzystają z możliwości noszenia dziecka w chuście na rozmaite sposoby. Kobiety chwalą sobie takie rozwiązanie i jego wygodę, która pozwala na nawiązywanie silnej i trwałej więzi z pociechą.
Zdrowy sen
Kwestia snu dziecka, jak u każdego człowieka, jest niezmiernie ważna. Obecnie zapanował wśród rodziców trend, aby dziecko spało w oddzielnym pokoju. Ma to swoje dobre ale i złe strony. Gdy dziecko płacze w nocy i śpi obok rodziców wówczas można szybko i od razu zareagować. Dowody naukowe ponadto potwierdzają, że przebywanie dziecka w pokoju rodziców w pierwszym okresie życia ma kolosalny wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa oraz bliskość.
Wyczulenie na płacz
Przez przynajmniej pierwszy rok życia dziecka jego płacz jest jedynym sposobem komunikacji z otoczeniem. Rodzice muszą więc się wyczulić i nauczyć rozróżniać różne jego formy zależnie od powodu. Nie powinno się zakładać, że płacz jest zwyczajnym „marudzeniem. Udowodniono, że zimne nieczułe wychowania i brak reakcji na płacz powoduje nie tylko większą nerwowość, ale też prowadzi do zaburzeń w budowaniu bliskich relacji i zaburzeń w poznawaniu swojej pociechy. Kwestia ta czasem może wymagać porady specjalisty, gdyż przy opiece nad dzieckiem ważna jest równowaga pomiędzy reakcją a pozostawieniem dziecka w spokoju, aby go niepotrzebnie nie drażnić.
Dyscyplina i równowaga
Kwestia pozytywnej dyscypliny oraz zachowania odpowiedniej równowagi między sferą rodzinną a osobistą to elementy odnoszące się bezpośrednio do samych rodziców. Obie te rzeczy, choć dotyczą dorosłych, to jednak oddziałują na pozostałe aspekty.