Wszystko o porodzie w domu
Jeśli jesteś w ciąży, to masz wybór, gdzie urodzić swoje dziecko. Faktem jest, że prawie 99% dzieci rodzi się w szpitalach. Natomiast ten ostatni procent porodów zazwyczaj odbywa się w domu lub w wolnostojących ośrodkach porodowych. Jeśli więc rozważasz poród w swoim domowym ognisku, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Dzięki nam dowiesz się więcej o tym, jakie należy podjąć warunki bezpieczeństwa, jakiego rodzaju specjalistę wybrać i czego się spodziewać podczas domowego porodu.
Czy poród w domu jest bezpieczny?
W przypadku, gdy przez całą ciążę znajdowałaś się pod opieką licencjonowanego specjalisty, a Twoja ciąża wykazuje niski stopień ryzyka (czyli, że nie wykazujesz żadnych istotnych powikłań ciążowych ani zdrowotnych), wówczas poród w domu jest bezpieczny.
W metaanalizie (rodzaj badania, w którym naukowcy analizują dane z wielu różnych badań) opublikowanej w 2019 roku, naukowcy stwierdzili, że w przypadku rodzącej matki i jej dziecka nie występuje różnica w śmiertelności, niezależnie od tego, czy poród był planowany w domu, czy w szpitalu.
Jednak nadal istnieją też pewne kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa porodu domowego. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się swojej konkretnej sytuacji i przedyskutować ją ze swoim partnerem oraz specjalistą.
Do rzeczy, które mogą sprawić, że poród w domu stanie się mniej bezpieczny, należą: poród po cięciu cesarskim, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca ciążowa, domowe środowisko niesprzyjające narodzinom dziecka, a także dziecko, które nie ustawia się głową do dołu w miarę zbliżania się terminu porodu.
Specjaliści od porodów domowych
Nieplanowane porody domowe często kończą się bez fachowej pomocy. A to oznacza, że kobieta nie ma przy sobie wyszkolonego specjalisty, który mógłby jej udzielać odpowiedniego wsparcia. Jeśli jednak planujesz poród w domu, prawdopodobnie otrzymasz od jakiegoś specjalisty opiekę prenatalną i opiekę podczas porodu.
Podczas gdy tylko garstka lekarzy dokonuje porodów domowych, położne są najczęstszym rodzajem świadczeniodawcy porodów domowych. Istnieją dwa rodzaje położnych, które biorą udział w porodach domowych. Należą do nich dyplomowane pielęgniarki położne i dyplomowane położne.
Dyplomowane pielęgniarki położne posiadają zarejestrowaną licencję pielęgniarki, dyplom ukończenia studiów w zakresie położnictwa pielęgniarskiego i zaliczony egzamin uprawniający do uzyskania licencji zaawansowanej pielęgniarki.
Dyplomowane położne nie są licencjonowanymi pielęgniarkami, ale przechodzą takie samo szkolenie położnicze jak dyplomowane pielęgniarki położne i przystępują do tego samego egzaminu certyfikacyjnego.
Jeśli jesteś zainteresowana znalezieniem eksperta od porodów domowych, powinnaś zacząć od rekomendacji. Możesz poszperać na ten temat w Internecie, sprawdzając m.in. grupy na Facebooku i recenzje online w celu znalezienia właściwego specjalisty.
A kiedy już kogoś namierzysz, przeprowadź z tą osobą wyczerpujący wywiad. Zapytaj o statystyki – m.in. o to, ile porodów ma na swoim koncie. I upewnij się, że ufasz tej osobie. A to dlatego, że jeśli masz zamiar wybrać kogoś, kto pomoże Ci podczas domowego porodu, to najlepiej, żeby była to osoba, której ufasz i z którą się dogadujesz.
Dowiedz się też, jak zwiększyć energię, będąc w ciąży.
Czego można się spodziewać po narodzinach w domu
Podczas porodu domowego będziesz mogła wybrać, co i kiedy będziesz jeść i pić. Możesz też zakupić lub wynająć wannę porodową. Ponadto, zostając w domu, możesz swobodnie się poruszać i czuć się komfortowo we własnym ciele. I każda osoba, która chce Ci towarzyszyć podczas porodu, będzie mogła być z Tobą, podczas gdy Twój maluszek będzie przychodził na świat.
Twoja położna powinna mieć przy sobie wszystko, czego może potrzebować w nagłych sytuacjach. Co więcej, musi też mieć plan na wypadek, gdybyście Ty albo Twoje dziecko wymagali opieki szpitalnej. A po udanym porodzie w domu położna sprawdzi Twój stan zdrowia i Twojego dziecka, podczas gdy Ty będziesz sobie wygodnie odpoczywać we własnym łóżku w objęciach swojego partnera.