Rodzaje preparatów z emolientami
Zgodnie z zapowiedzią w poniższym artykule pokrótce opisane będą najczęściej spotykane formy preparatów z emolientami służącymi pomocą przy pielęgnacji dziecka.
Emolienty do kąpieli i jako szampony
Preparaty te stworzono pod kątem codziennej kąpieli dziecka. Ich konsystencja oraz skład powodują, że nie rozpuszczają się one w wodzie a po kąpieli tworzą na skórze dziecka nieśliską, ale tłustą warstwę ochronną. Najlepsze spośród dostępnych na rynku emolientów są wolne od sztucznych szkodliwych składników takich jak parabeny, barwniki, konserwanty, substancje zapachowe oraz silikony. Nie tworzą piany ale emanują przyjaznym i delikatnym zapachem.
W przeciwieństwie do wielu innych środków, w przypadku omawianych emolientów nie ma potrzeby po kąpieli używać balsamów ani oliwek. Po samym użyciu preparatu dziecko odczuwa należyty komfort. Jego skóra jest pozbawiona podrażnień i wolna od świądu. Ponieważ częścią kąpieli jest mycie włosów u dzieci ze skórą suchą i podatną na podrażnienia należy stosować szampon zawierający właśnie emolienty. Jest to szczególnie zalecane zwłaszcza w letnim okresie, kiedy to skóra głowy dużo mocniej się poci. Po myciu emolienty tworzą odpowiednią tłustą warstwę ochronną, jednakże bez ryzyka przetłuszczania się włosów.
Krem i balsam z emolientami
Tą formę zaleca się stosować w przypadku, kiedy dziecko myte jest w tradycyjnym preparacie. Po kąpieli należy zastosować balsam lub krem zawierający emolienty w celu nawilżenia delikatnej skóry dziecka. Środek ten ma za zadanie także złagodzenie podrażnień i zatrzymanie wody. Po zabiegu nie ma już potrzeby dodatkowego stosowania kremu ani oliwki. Balsam emolientowy można używać także niezależnie od kąpieli, np podczas wykonywania masażu. Podczas mroźnej pogody i wyjścia na spacer warto stosować na twarzy dziecka specjalny krem, który pozwoli uniknąć wysuszenia i podrażnień skóry na buzi naszego maluszka.
Emolienty dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry wymaga dodatkowych regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego celu służą emulsje zawierające wysokie stężenia składników natłuszczających. MA ono za zadanie zrównoważyć nadmiernie wysuszoną i podrażnioną skórę dziecka cierpiącego na AZS z tendencją do swędzenia. Emolienty są w tym przypadku istotnym wsparciem dla prowadzonego leczenia farmakologicznego i są nie tyle zalecanym co nieodzownym elementem w codziennej pielęgnacji.
Dziecko z AZS powinno być kąpane przez 10 do 15 minut. Dłuższy kontakt z wodą jest niewskazany ze względu na ryzyko nasilenia się objawów. Ważne jest też aby temperatura wody była zbliżona do temperatury ciała i wynosiła około 36 stopni. Dodatkowo nie należy używać myjek, gąbek i tym podobnych akcesoriów. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry powinny mieć stosowane jednocześnie emolienty przy myciu oraz te w formie balsamów po kąpieli. Balsam powinien być nakładany na skórę szybko, zanim zdąży ona wyschnąć. Dodatkowo w przypadku silnych podrażnień konieczne jest użycie natłuszczającej maści. Skóra atopowa generalnie wymaga stosowania prostych preparatów o naturalnym składzie nie zawierające wielu składników. Absolutnie nie należy używać kosmetyków z silikonami SLS oraz SLES.
Emolienty dla noworodków
Emolienty, jako preparaty łagodne w działaniu mogą być stosowane u dziecka począwszy od pierwszego dnia po porodzie. Dzięki nim od samego początku jego delikatna i nie w pełni rozwinięta skóra ma zapewnioną należytą ochronę. W pierwszych tygodniach i miesiącach właściwa pielęgnacja skóry noworodka powinna się koncentrować na jej odpowiednim natłuszczeniu oraz nawilżeniu. Co do zasady emolienty zawierające naturalne składniki powinny być stosowane u każdego noworodka, niezależnie czy występują u nich chorobowe zmiany na skórze czy też nie. Ich stosowanie pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych.