Przygotowania do ciąży w wieku 20+
Płodność to coś, co nie jest dane kobiecie raz na zawsze. Nie od dziś wiadomo, że maleje ona wraz z wiekiem więc im wcześniej kobieta zdecyduje się na ciążę tym większe ma szanse na doczekanie się potomka. W tym i kolejnych wpisach przyjrzymy się jakie są różnice w przygotowaniach do ciąży dla dwudziestoparoletniej kobiety, trzydziesto i czterdziestoletniej
Natura bezlitośnie udowadnia, że nie interesują jej przemiany społeczno-kulturowe oraz emancypacja. Nic się nie zmieniło i nadal szczyt kobiecej płodności przypada pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Każda kobieta rodzi się ze ściśle określoną rezerwą jajeczek w jajnikach, która maleje wraz z każdym kolejnym cyklem. Z pierwotnych 400 tysięcy szacuje się, że po 30 roku życia zostaje tylko około 12 tysięcy.
W przeciwieństwie do tego rośnie liczba nieprawidłowych jajeczek a z tym rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u potencjalnego dziecka. Z tym jednak współczesna medycyna sobie już jednak dość dobrze radzi więc warto wiedzieć jakie przygotowania warto podjąć w każdym wieku starając się o dziecko.
Ciąża około i po 20 roku życia
Obecnie tylko 7% kobiet w wieku między 20 a 29 lat jest dotknięta bezpłodnością. Jest więc duża szansa na spłodzenie w tym wieku dziecka a szanse na to, że jajeczka nie posiadają poważnych wad genetycznych również są w tym okresie największe. Ponadto kobiety w wieku do 30 lat rzadko cierpią na endometriozę, tzn mięśniaki macicy, które mogą utrudniać poczęcie dziecka. Młody wiek nie oznacza, że trud ciąży nie będzie stanowił dla organizmu nadmiernego wysiłku. Młodej kobiecie raczej nie zagraża wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca ciążowa albo przedwczesny poród. Ponadto w tym wieku mniej uciążliwe będą też senność, zmęczenie, nudności oraz wymioty.
Przygotowania do ciąży w wieku 20+
Po pierwsze należy na pół roku przed planowanym zajściem w ciążę zacząć przyjmować kwas foliowy. Równocześnie należy zrezygnować z używek typu papierosy i alkohol, które to są przyczyną wielu schorzeń u dzieci. Wiadomo już, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu wywołującej FAS więc najbezpieczniej jest nie używać alkoholu wogóle. Konieczna jest zmiana diety. Warto ograniczyć lub zrezygnować z przetworzonej żywności, jedzenia fast-food oraz tłuszczów trans. Warto częściej jeść warzywa i owoce.
Kobiety po 20 roku życia nierzadko są dość aktywne fizycznie więc warto zadbać także i o ten aspekt. Po wyznaczeniu BMI należy sprawdzić czy mieścisz się w normie dla swojej wagi i wzrostu. W ciąży zarówno nadwaga jak i niedowaga może stwarzać problemy więc aktywność ruchowa jest tym, co nie tylko poprawia samopoczucie ale też ułatwia poród i powrót do pełnej sprawności w okresie późniejszym.
W kolejnych wpisach przyjrzymy się jak sprawa przygotowań do ciąży wygląda w przypadku 30 i 40-letnich przyszłych mam.