Przebieg cyklu menstruacyjnego

Przebieg cyklu menstruacyjnego

Okres płodny w cyklu miesiączkowym i owulacja to nie to samo. Są to odrębne, choć następujące po sobie etapy, a długość dni płodnych ściśle wiąże się z owulacją.

Najczęściej dni płodne trwają między 5 a 7 dni. Nie jest to jednak wielkość stała. Wiąże się ona zarówno z owulacją jak i tym, ile czasu plemniki są w stanie przeżyć w kobiecym ciele po stosunku. Jeśli więc danej parze szczególnie mocno zależy na potomku to współżycie na kilka dni przed owulacją może wydatnie zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Z licznych badań bowiem wiadomo, że plemniki przebywają w drogach rodnych kobiety od 3 nawet do 5 dni i w tym czasie może dojść do zapłodnienia.

Obserwacja

Elementarną i podstawową metodą pozwalającą na określenie kiedy są dni płodne i owulacja a także pozostałe etapy cyklu jest samoobserwacja. Kobiece ciało daje bowiem różne sygnały pozwalające określić początek płodnych dni. Sygnały te mogą różnić się między sobą intensywnością i zależą od indywidualnych cech organizmu danej osoby. Różnice występują także pomiędzy poszczególnymi fazami cyklu u tej samej kobiety. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie momentów, kiedy kończy się jeden a zaczyna kolejny. Niewątpliwie znajomość terminów i czasookresu trwania każdej z faz pozwala nie tylko zaplanować odpowiedni moment na zajście w ciążę, ale też w bardziej prozaicznej sferze. Pomaga to też w odpowiedniej organizacji życia codziennego i zajęć na kolejne dni. Wiedząc z wyprzedzeniem kiedy prawdopodobnie wystąpi gorsze samopoczucie można część czynności zaplanować na inne dni.

Warto sięgnąć po lekturę

Jedną z dość cennych publikacji pomocnych kobietom w kwestiach związanych z płodnością i organizacją życia jest „28 days” autorstwa Gabrielle Lichterman. Zbiera ona najważniejsze z naukowych faktów dotyczących zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym ciele. Autorka podkreśla, że hormony płciowe czyli progesteron, testosteron oraz estrogen mają duży wpływ nie tylko na zdrowie i fizyczność ale też wpływają na sferą umysłową oraz nastrój. Dzięki obserwacji zachodzących pod ich wpływem zmian można bowiem uzyskać dość wiarygodny schemat przebiegu całego cyklu menstruacyjnego, co ma wpływ na inne aspekty życia.

Pierwsza część cyklu, czyli okres około dwóch tygodni to czas, kiedy kobieta jest pełna energii i chęci do działania. Kulminacją tej fazy jest owulacja, kiedy to hormony płciowe pikują w górę, w efekcie czego kobieta ma zdecydowanie najwięcej sił do działania na różnych płaszczyznach. W tym momencie wzrasta też kobiece libido i na tym kończy się pierwsza część cyklu, zwana przez Lichterman etapem „ekstrawertycznym”.

Druga połówka cyklu to według autorki etap bardziej „introwertyczny”. Wówczas to kobiety najczęściej są przygaszone oraz bardziej zmęczone. Odpowiedzialny za to jest spadek poziom estrogenu. Na koniec występuje krwawienie miesiączkowe, które u części kobiet wiąże się z tzw zespołem napięcia przedmiesiączkowego. W etapie tym wiele kobiet jest bardziej wrażliwa emocjonalnie i fizycznie wykazując mniejszą odporność na ból.