Korzyści z zajścia w ciążę w starszym wieku
Jakby nie było, zajście w ciążę w dowolnym momencie życia jest błogosławieństwem. Jednak wszystko ma również swoje wady i zalety. Dlatego w tym artykule skupimy się na korzyściach płynących z zajścia w ciążę w starszym wieku.
Lepsze przygotowanie emocjonalne
Według naukowców, wraz z wiekiem pojawia się pewne poczucie dojrzałości, a badania sugerują, że dojrzałość odgrywa rolę w lepszym rodzicielstwie. W badaniu opublikowanym w European Journal of Development przyjrzano się rozwojowi psychospołecznemu dwóch grup dzieci w wieku 7-17 lat. Jedną grupę stanowiły dzieci, które zostały urodzone przez matki w wieku powyżej 30 lat, a drugą dzieci urodzone przez matki w wieku poniżej 30 lat.
Badania wykazały, że starsze matki rzadziej karciły lub fizycznie dyscyplinowały swoje dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci starszych matek przejawiały lepsze zachowanie, były dobrze zsocjalizowane i zdrowe emocjonalnie ze względu na bardziej „luźny” styl rodzicielski stosowany przez starsze matki.
Lepsza stabilność finansowa
Przykładowo, ukończyłaś studia i poświęciłaś swój czas na dalszy rozwój kariery zawodowej przed porodem. Taki krok ma sens, ponieważ tym sposobem masz większe szanse na zarobienie wyższej pensji niż matka, która zdecydowała się na dzieci przed rozpoczęciem kariery.
Badania pokazują, że dzieci starszych matek dłużej pozostają w systemie edukacyjnym, lepiej radzą sobie ze standardowymi testami i częściej idą na studia niż ich urodzeni przez młodsze matki rówieśnicy.
Więcej znakomitych porad i artykułów na temat ciąży oferuje strona https://www.kuriozum.pl.
Wzmocnienie mózgu
Badania wskazują też na to, iż posiadanie dzieci w późniejszym życiu może sprawić, że będziesz psychicznie sprawniejsza wraz z wiekiem. Jedno z badań opublikowanych w Journal of American Geriatrics Society przetestowało kobiety w średnim wieku, aby ustalić, czy istnieje związek między urodzeniem dziecka w późniejszym wieku a zdolnością umysłową.
Odkryto, że kobiety, które ostatnie dziecko urodziły po 35 roku życia, miały lepsze zdolności poznawcze i pamięć werbalną.