Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?
Dość często występującą u noworodków, niemowląt i małych dzieci dolegliwością jest ciemieniucha, czyli rodzaj łojotokowego zapalenia skóry. Jak sobie z nią poradzić?
Dolegliwość ta, zwana też czepcem kołyskowym pojawia się u małych dzieci w wielu od 2 do 10 tygodni. Choć chorzenie to jest niepozorne może jednak mocno dać się rodzicom we znaki. Najczęściej ustępuje ono w okolicach 3-6 miesiąca życia.
Jak rozpoznać ciemieniuchę?
To, że u naszego malucha pojawił się ten problem sygnalizują rumieńcowo-złuszczające się zmiany skórne pokryte żółtawą łuską. Najczęściej lokują się one na owłosionej skórze głowy. Mogą występować pojedynczo i miejscowo lecz czasem zdarza się, że pokrywają całą głowę. Poznacie to po obecności brudnych plam i zlepkach tłustych łusek.
Przyczyny
Pojawienie się ciemieniuchy nie jest w żaden sposób skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Jej przyczyną jest zbyt intensywna praca gruczołów łojowych na skórze głowy dziecka skutkująca nadmiernym wydzielaniem łoju. Łączy on się z rogowaciejącym naskórkiem tworząc łuski. Praprzyczyną ich powstawania są przenikające w okresie płodowym do organizmu dziecka matczyne hormony. To one odpowiadają za pobudzenie gruczołów a w efekcie tworzenie się nieestetycznych łusek.
Sposoby neutralizacji problemu
Eliminacja dolegliwości wymaga od rodziców sporo cierpliwości oraz systematyczności w działaniu. W żadnym razie nie należy ciemieniuchy zdrapywać z głowy dziecka. Najlepiej i najbezpieczniej dla dziecka jest delikatnie rozczesywać łuski przy pomocy miękkiej szczotki dla niemowląt. Nie zaszkodzi też zastosowanie któregoś z dostępnych na rynku specjalnych preparatów do rozmiękczania narośli. Produkty te zwykle zawierają dwa rodzaje składników. Jedne mają za zadanie rozmiękczać łuski w celu łatwiejszego ich wyczesania. Tą rolę najczęściej pełnią oleje wazelinowy bądź słonecznikowy. Drugi wiodący składnik ma za zadanie hamowanie pracy gruczołów i łagodzić nawroty schorzenia. Tu najczęściej używa się olejku z krokosza bądź kwiatu lipy. Zabieg nie jest jednorazowy, należy go powtarzać do chwili ustania pojawiania się kolejnych łusek.
Zapobieganie
Aby przeciwdziałać powstawaniu ciemieniuchy należy eliminować powodujące ją czynniki. Przede wszystkim nie wolno przegrzewać dziecka. Unikajmy więc zakładania czapki wtedy gdy nie jest ona konieczna, czyli w domu. Jeśli idziemy to owszem musimy ją dziecku założyć, ale wówczas warto zwrócić uwagę aby była ona wykonana z lekkiego oddychającego materiału by głowa dziecka się w niej nie pociła.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Najczęściej ciemieniucha jest możliwa do wyleczenia samodzielnie w domu, jednak czasem wymaga ona wizyty u lekarza. Gdy na skórze jest niewiele żółtawych plam wówczas prawdopodobnie rodzice sami sobie z problemem poradzą we własnym zakresie. Zwykle wtedy wystarczy kilkukrotne użycie dedykowanego dla noworodków preparatu a po zabiegu wyczesać łuski. Jednak gdy mamy do czynienia z nasilonym stanem zapalnym, większą ilością łusek na większej powierzchni głowy i także poza owłosionymi obszarami jak pachy, twarz lub szyja wówczas najlepiej poradzić się pediatry bądź dermatologa, który zaleci intensywniejsze leczenie. Wizyta u specjalisty będzie też konieczna w sytuacji kiedy przez dłuższy czas nie będą znikać strupki po łuskach mimo stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.