Jak ograniczyć czas dziecka przed ekranem? – dobre porady wychowawcze
Współczesność ma to do siebie, że cyfryzacja postępuje w niemalże niepowstrzymanym tempie. Niesie to ze sobą wiele korzyści, jednakże niestety trzeba liczyć się również z negatywnymi aspektami takiego obrotu spraw.
Jednym z nich jest wzmożona ilość czasu, jaką dzieci spędzają przed cyfrowymi ekranami. Jak temu zaradzić? Poniżej znajduje się kilka wychowawczych rad, do których warto się zastosować.
Negatywne skutki nadużywania ekranu przez dzieci
Lista negatywnych skutków wynikających ze spędzania przed ekranem dużej ilości czasu jest bardzo długa. Dotyczy ona wszystkich bez względu na wiek oraz płeć, jednakże jest szczególnie istotna, jeśli mowa o dzieciach. Do wspomnianych negatywnych skutków zalicza się m.in.:
- uzależnienie, które ogranicza kontakt dziecka ze światem zewnętrznym;
- ewentualne problemy wzrokowe;
- przyszłe trudności w prawidłowym postrzeganiu rzeczywistości;
- możliwość zetknięcia się dziecka z nieodpowiednimi treściami.
Jak ograniczyć użycie ekranu przez dzieci?
Co ma zrobić rodzic dziecka, które nie chce oderwać się od ekranu? Jak poradzić sobie z takim problemem?
Jednym z najistotniejszych sposobów na odciągnięcie pociechy od ekranu jest znalezienie innego zajęcia. Czytanie książek, jakiekolwiek gry planszowe, a także aktywności sportowe mogą sprawić, że uwaga dziecka odwróci się od szkodliwego źródła rozrywki.
Inną opcją, którą warto rozważyć, jest rozmowa. Należy przedstawić dziecku negatywne skutki nadużywania ekranu i przekonać je, że bez tego też da się dobrze bawić. Co ważne, podczas takiej rozmowy konieczna jest wyrozumiałość, żeby nie zniechęcić dziecka na samym wstępie.
Kolejnym, co warto wziąć pod uwagę, może być ustalenie skonkretyzowanego planu dnia. Należy zadbać o higienę snu dziecka, żeby w nocy nie korzystało z ekranu. Być może dobrym zamiennikiem byłoby opowiadanie historyjek czy nawet kolorowanie, które pomogłoby mentalnie w odpoczynku pociechy po ciężkim dniu.
Portal bajkowy.pl podaje, że reguły dotyczące korzystania z ekranu można zastosować także w trakcie odrabiania lekcji. Jeśli jest czas na naukę, nie ma czasu na korzystanie z telefonu, komputera czy telewizora. Dopiero po odrobieniu konkretnej części pracy domowej dziecko mogłoby skorzystać z ekranu.
Ostatecznie należy zaakceptować fakt, że uzależnienie od ekranu jest poważnym problemem, z którym zmaga się wielu rodziców i ich dzieci. To właśnie dlatego, jeśli żadne metody nie zadziałają, wizyta u psychologa specjalizującego się w tym zagadnieniu mogłaby być wskazana.