Do jakiego wieku dzieci mogą kąpać się z dorosłymi? Czy nie wypada przebierać się przy dzieciach?
Niewątpliwie jest to jedno z pytań, które zadaje sobie większość rodziców: czy wygodnie jest kąpać dzieci razem z nimi, czy to ojcowie, czy matki, i do jakiego wieku mogą to robić, dlatego dziś rozwiejemy wszystkie wątpliwości, które macie w głowach.
Czy to dobrze dla dzieci, gdy rodzice pokazują się przed nimi nago?
W rodzinach, w których rodzice kąpią się z dziećmi, postrzegają one nagość jako coś normalnego, natomiast dzieci, które nie kąpią się z rodzicami, po osiągnięciu wieku dojrzewania zaczynają wykazywać lęk przed seksualnością i stają się chorobliwe. Czy tu i tu mogą być tworzone odpowiednie relacje rodzinne?
Dzieci w wieku od 2 do 3 lat stają się ciekawe swojego ciała i czasem zadają zabawne pytania, takie jak: „Mamusiu, gdzie u dziewczynek jest siusiak?”, lub „Mamusiu, dlaczego ja mam krótkie włosy, a ty masz długie?” Są to pytania, które wprawiają wielu rodziców w zakłopotanie. To normalne, ponieważ maluchy nie wiedzą, jak wygląda ich ciało i części, z których się składa, a także jak rodzice powinni się zachowywać, gdy są nago.
Dlatego musimy uczyć nasze dzieci, że muszą szanować swoich rodziców i innych dorosłych, ponieważ ciało chłopca nie jest takie samo jak ciało dziewczynki i musi być szanowane. Dlaczego? Ponieważ nie wolno go dotykać, jeśli rodzice na to nie pozwalają, a jednocześnie uczymy je, że nie każdy może się kąpać i że nie wolno im pozwalać na dotykanie intymnych części ciała nikomu poza rodzicami.
Jak powinni zachowywać się rodzice w obecności nagości?
Jeśli z jakiegoś powodu dziecko zobaczy cię nagą, kąpiącą się lub przebierającą, nie należy się niepokoić, ponieważ w ten sposób nauczysz dziecko, że nagość jest czymś złym, a to, co zrobi, to koło lub strach, ważne jest, aby nauczyć dziecko, że istnieją granice prywatności i że należy ich przestrzegać, np. zapukać do drzwi przed wejściem do łazienki lub pokoju i zapytać, czy można wejść.
Jest wiele dzieci, które gdy ograniczamy im pewne rzeczy, narzucamy zasady lub mówimy, czego nie powinny robić, denerwują się, czują wściekłość i złość do rodziców, a my nie wiemy, jak zapanować nad sytuacją, dlatego w takiej sytuacji musimy działać spokojnie i uświadomić dziecku, że są pewne rzeczy, na które nie ma wpływu, i że musi słuchać poleceń, które mu wydajemy.
Jakie ograniczenia powinni wprowadzić rodzice, kąpiąc dzieci lub przewijając je przy nich?
Podczas kąpieli z dziećmi należy uświadomić im, że jest to coś normalnego, ponieważ wszyscy musimy się wykąpać i umyć, ale nie należy wchodzić w sferę seksualną, tzn. dotykać części intymnych tylko po to, by je namydlić, a jeśli dziecko czuje się niekomfortowo, pozwolić mu namydlić się samemu, powiedzieć dziecku, że tak, mama lub tata przebiera się w sypialni, lub w łazience i zapytać, czy może tam wejść, czy nie, ponieważ mamy swoją prywatność.
Zalety i wady kąpieli lub przebierania się przy dzieciach.
Jedną z zalet kąpieli z dziećmi jest to, że tworzy się z nimi szczególne więzi, ponieważ jest to intymna chwila, w której obdarza się je uczuciem i bliskością; ponieważ kąpiel z dziećmi tworzy niezwykle intymną przestrzeń, z której rodzi się także przywiązanie emocjonalne, a z kolei kiedy dziecko będzie trochę starsze, będzie miało do ciebie większe zaufanie i będzie mogło razem z tobą rozwiać wszystkie swoje wątpliwości dotyczące własnego ciała.
Z drugiej strony, wadą kąpieli z dzieckiem jest to, że czasem powoduje to współuzależnienie od rodziców; dziecko boi się brać prysznic samo lub po prostu chce kąpać się z nimi, bo nie chce być oddzielone od rodziców, dlatego kiedy dziecko jest trochę starsze, powinno mieć własną przestrzeń; powinniśmy z nim porozmawiać i wytłumaczyć mu, że jest trochę starsze i że mama i tata nie mogą kąpać się z nim cały czas, bo oni też potrzebują swojej prywatności i powinno to zrozumieć.
Do jakiego wieku zaleca się kąpanie lub przebieranie się przy dzieciach?
Prawda jest taka, że nie ma wieku, w którym należy zaprzestać kąpieli z dziećmi, ale mimo to musimy pamiętać, że kiedy dzieci nie będą się już czuły komfortowo kąpiąc się z nami, powiedzą to równie łatwo: „mamo, nie czuję się dobrze kąpiąc się z tobą”, lub przeciwnie, nie czujesz się dobrze biorąc prysznic z dzieckiem, ponieważ widzisz je już jako starsze, możesz mu wytłumaczyć i powiedzieć, że nadszedł czas, aby wykąpało się samo; Nawet jeśli oboje dobrze się bawicie pod prysznicem, nadszedł czas, by on miał swoją prywatność i własną przestrzeń do kąpieli.
Artykuł powstał również dzięki redaktorom portalu https://rodzina24.pl/.