Czym jest parenting?
Pojęcie parentingu przywęrdrowało do nas z zachodu. Zwane jest potocznie rodzicielstwem bliskości. Nie zastępuje ono tradycyjnego wychowania, a raczej je rozszerza o wiele aspektów dostosowując wychowanie do wymogów współczesności.
Decyzja o posiadaniu potomstwa jest jedną z najważniejszych w życiu każdego człowieka. Choć przełomowym czasem jest w życiu kobiety zajście w ciążę, to jednak przygotowania w psychice i sferze emocjonalnej trwają już w poprzedzającym je okresie. Z chwilą, gdy w ciele kobiety zaczyna się rozwijać nowy człowiek rodzicielstwo wchodzi w nową fazę. Zaczynają zachodzić odczuwalne zmiany w ciele przyszłej matki oraz sposobie, jaki odbiera i postrzega ona rzeczywistość. Gdy maluch przychodzi na świat i fizycznie pojawia się w życiu nawiązują się szczególnie silne, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne relacja między nim a jego rodzicami. Psychologia w kontekście dziecka bardzo często mówi dziś o rodzicielstwie bliskości. Zobaczmy wiec na czym ono polega.
Rodzicielstwo bliskości, lub z języka angielskiego parenting jest współczesną filozofią rodzicielstwa, u której podstaw leży wytworzenie więzi emocjonalnych matki i ojca z dzieckiem. W założeniu ma to zapewnić dobry rozwojowy wpływ na całe życie, w tym właściwe ukształtowanie jego sfery emocjonalnej. Parenting ma za zadanie wytworzyć tzw bezpieczny styl przywiązania, który ma korzystny wpływ nie tylko na rozwój potomka ale także zapewnia mu poczucie szczęścia a także bezpieczeństwa.
Istotne zasady
Aby parenting miał szansę spełnić założone z góry cele i skutki należy się stosować do kilku podstawowych zasad. Zostaną one bliżej omówione w kolejnym wpisie, teraz jednak warto je chociażby wymienić. Międzynarodowa organizacja Attachment Parenting International (API) zajmująca się promocją rodzicielstwa bliskości wymienia osiem podstawowych zasad wspierających powstawanie i wzmacniających budowaną bezpieczną więź z opiekunem.
W pierwszym etapie należy się odpowiednio przygotować do ciąży, porodu oraz rodzicielstwa. Dalej pojawia się kwestia karmienia, do którego należy podejść z miłością i szacunkiem. W kontaktach z dzieckiem należy reagować z wrażliwością zapewniając odżywczy dotyk. Dziecku należy zapewnić bezpieczny i zdrowy pod każdym względem sen, a także stałą, pełną miłości opiekę. API wymienia też elementy, które odnoszą się bezpośrednio do samej matki. Wskazuje tu na pozytywną dyscyplinę oraz równowagę w życiu osobistym i rodzinnym.