Czy rozmowa z brzuchem jest dziwna?
W późnych fazach ciąży wiele przyszłych mam będzie wchodzić w interakcje, rozmawiać, a nawet śpiewać, aby nawiązać więź z dzieckiem. Na początku może to wydawać się trochę dziwne – w końcu to nie jest tak, że prowadzi się prawdziwą rozmowę z dzieckiem w łonie matki. Niemniej jednak wiele korzyści płynie z interakcji z Twoim brzuchem.
Oto niektóre korzyści z mówienia do dziecka w łonie matki:
Budowanie więzi
Możesz rozmawiać z dzieckiem na różne sposoby, opowiadając o swoim dniu, rozmawiając podczas zmywania naczyń albo po prostu śpiewając podczas jazdy samochodem. Wszystkie te rzeczy pomogą Twojemu dziecku zaznajomić się z dźwiękiem, tonem i modulacją Twojego głosu oraz zacząć budować to połączenie jeszcze przed narodzinami. Dziecko zacznie kojarzyć Twój głos jako bezpieczny i pocieszający, a jego znajomość będzie źródłem otuchy i spokoju.
Reakcje dziecka
Rozmowa z dzieckiem może zachęcać do reakcji fizycznych, w tym kopnięć, obrotów i ruchu. Możesz zauważyć, że dziecko się porusza lub reaguje, gdy słyszy Twój lub inny znajomy głos, a także powtarzaną piosenkę lub dźwięk. Pamiętaj jednak, że Twoje głosy mogą pomóc Twojemu dziecku się zrelaksować. Z tego względu taka rozmowa może także zmniejszyć ruch dziecka i je uspokoić. Dziecko ma tendencję do bardziej naturalnego poruszania się w nocy, więc może to być dobry moment na brzuszki-pogaduszki.
Większe zaangażowanie ojca
Jak wiadomo, ojciec nie doświadcza fizycznej więzi ciąży, dlatego rozmowa z nienarodzonym dzieckiem może być świetnym sposobem to, aby poczuł się bardziej zaangażowany w cały proces. I nie ma znaczenia, co Twój partner będzie mówić do Twojego brzucha. Już sam dźwięk jego głosu jest kluczowy. Przykładowo, niemowlęta często reagują bardziej na głębsze, głośniejsze głosy, więc męskie głosy mogą czasami wywoływać silniejszą reakcję fizyczną.
Wsparcie emocjonalne po porodzie
Chwile bezpośrednio po porodzie mogą być dość traumatyczne dla Twojego noworodka. Nagle zostaje wyrzucony ze swojego bezpiecznego domu, w którym spędził ostatnie 9 miesięcy. I ląduje w świecie pełnym nowych jasnych świateł, zapachów i dźwięków. Dziecko, które regularnie słyszało Twój głos, zostanie natychmiast uspokojone i pocieszone przez Twoje pierwsze powitanie, często patrząc w górę i wpatrując się prosto w źródło dźwięku. Jest to naprawdę piękna chwila!
Jaki jest morał tej historii?
Mówienie do brzucha jest zupełnie normalne, a do tego może faktycznie pomóc Twojemu dziecku w rozwoju emocjonalnym i fizycznym.