Co to jest ciąża urojona i co należy wiedzieć?
Istnieje wiele oznak, które mogą powiedzieć kobiecie, że jest w ciąży, zanim jeszcze zrobi test ciążowy. Brak miesiączki, bóle piersi, nudności bez wymiotów – wszystko to związane jest ze wczesnymi objawami ciąży. Jednak w rzadkich przypadkach zdarza się też, iż kobiecie wydaje się, że jest w ciąży, a potem dowiaduje się, że objawy te związane są z zupełnie czymś innym. Zjawisko, którego kobiety z reguły doświadczają kilka razy w wieku rozrodczym, określane jest mianem ciąży urojonej lub rzekomej.
Co to jest ciąża urojona?
Mówiąc prościej, ciąża urojona opiera się na wierzeniu, że jest się w ciąży, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. W tym przypadku kobiety doświadczają bardziej wyraźnych objawów ciąży, w tym brakujących miesiączek, rosnącego brzucha, a nawet kopnięć dziecka. Faktem jest, że ciąża urojona jest powszechna nie tylko u kobiet. Czasami doświadczają jej również mężczyźni. Rozwijają podobne objawy ciąży, jak u ich partnerki, w tym przyrostu masy ciała oraz nudności i bólu pleców, co określane jest jako ciąża współczulna.
Skąd bierze się ciąża urojona?
Ciąża urojona nie jest zjawiskiem nowym. Istnieje od zawsze. A z racji tego, że stan ten występuje bardzo rzadko zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przyczyna tego zjawiska nie jest jeszcze znana. Eksperci uważają, że jest to stan psychosomatyczny, w którym nadzieja lub wiara partnerów powoduje, że organizm wywołuje objawy ciąży. Czynniki psychologiczne, takie jak intensywne pragnienie zajścia w ciążę z powodu niepłodności i powtarzające się poronienia, mogą oszukać umysł i wywołać takie objawy. Sygnały te są błędnie odczytywane przez mózg kobiety. A to z kolei wyzwala uwalnianie hormonów ciążowych.
W niektórych przypadkach objawy te mogą być nawet spowodowane pewnymi schorzeniami.
Warunki te mogą obejmować:
- Wzdęcia brzucha spowodowane przyrostem masy ciała, gazami lub guzami, a także chęcią zajścia w ciążę.
- Czynniki hormonalne, takie jak guzy przysadki, torbiele jajników / macicy, a także chęć zajścia w ciążę.
- Historia depresji lub choroby psychicznej.
- Historia utraty ciąży.
- Historia niepłodności.
- Historia traumy, wykorzystywania seksualnego lub wykorzystywania seksualnego przez współmałżonka.
Ciąża urojona – objawy
Kobiety z ciążą urojoną doświadczają jednego lub nawet wszystkich z niżej wymienionych objawów, które na ogół związane są z ciążą:
- Brak okresu
- Wrażliwe lub powiększone piersi
- Powiększony brzuch
- Mdłości
- Wymioty
- Przybieranie na wadze
- Częste oddawanie moczu
- Pragnienie jedzenia
- Wrażenie ruchu płodu
Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś jest w ciąży, czy doświadcza jedynie ciąży urojonej, jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG. Testy ciążowe oparte na moczu w większości przypadków dają wynik ujemny w takich okolicznościach – z wyjątkiem rzadkich nowotworów, które wytwarzają hormony podobne do ciążowych.
Czasami lekarz może nawet znaleźć pewne fizyczne zmiany, które zwykle występują podczas normalnej ciąży, takie jak powiększona macica i zmiękczona szyjka macicy. Najbardziej niezawodną metodą jest USG, które sprawdza obecność lub brak rozwijającego się płodu. Można udać się do ginekologa, który najpierw oceni objawy, a następnie wykona badanie miednicy i USG jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy pacjentka naprawdę jest w ciąży.