Jak pomóc nastolatkowi pokonać nieśmiałość? – porady dla rodziców
Nieśmiałość nie musi być czymś złym. W rzeczywistości nie jest to choroba, ale cecha osobowości. Powinniśmy być zaniepokojeni, gdy fakt bycia introwertykiem kończy się przeszkodą w byciu w stanie odnieść się do swoich rówieśników.
Okres dojrzewania to czas wielu zmian fizycznych i psychicznych. Na przykład ciało zaczyna się rozwijać, pojawiają się włosy łonowe, na twarzy i ciele zaczyna pojawiać się trądzik, chłopcom zmienia się m.in. głos. Istnieje wiele sposobów, aby pomóc dziecku przestać być nieśmiałym. Wśród nich można wymienić poniższe.
Ćwiczenie zachowań
W domu możesz pomóc lub zachęcić dziecko do przećwiczenia pewnych scenariuszy, w których będzie musiało sobie poradzić. Możesz na przykład spróbować zainicjować rozmowę z członkiem rodziny, sąsiadem lub przyjacielem.
Stwórz możliwości rekreacji
Jeśli zachęcisz go do wychodzenia z przyjaciółmi i zabawy, stopniowo jego grupa przyjaciół będzie się powiększać. W efekcie nauczy się wchodzić w interakcje w dużych grupach i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Pomóż mu przyswoić takie pojęcia jak siła woli, wysiłek, poświęcenie itp. Bo aby móc odnosić się do innych potrzebuje ich.
Skończ z nadopiekuńczością
Nastolatek wchodzi w okres dojrzewania, nie potrzebuje, by rodzice cały czas się nim zajmowali. Pomóż mu przełamać jego leniwe nawyki.
Wspólne hobby
Jeśli ma przyjaciela lub kolegę ze szkoły, z którym ma takie same hobby, zachęć go do wspólnego ich uprawiania. Pamiętaj o tworzeniu mocnych relacji rodzinnych i dbaniu o nie.
Ogranicz godziny spędzone z technologią
Spędzając długie godziny przed telewizorem, komputerami, konsolami do gier wideo, telefonami komórkowymi itp. unikasz konieczności wchodzenia w interakcje z innymi.
Daj mu swobodną przestrzeń
Pamiętaj, że nastolatkowie również potrzebują czasu, aby być sami. Przy tak wielu zmianach muszą zastanowić się, kim są lub kim chcą być.
Ćwiczenia na pokonanie nieśmiałości – 6 przykładów
Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku przestać być nieśmiałym to możesz zachęcić je do wypróbowania niektórych z tych ćwiczeń na pokonanie nieśmiałości.
- Przyłącz się do wspólnych działań takich jak imprezy szkolne, sportowe i wszelkie inne, w których chcą uczestniczyć.
- Zaangażuj się w działania, które go interesują. Dowiedz się, jakie hobby ma Twoje dziecko. Czy jest to pisanie, malowanie, taniec, śpiewanie, granie w określoną grę itp. Wszystko to pomoże zwiększyć pewność siebie dziecka.
- Odgrywanie ról. Teatr to doskonały sposób na pokonanie nieśmiałości. Nie jest konieczne uczęszczanie na zajęcia z mowy ciała. W domu można zrobić odgrywanie ról, gdzie każdy musi wcielić się w rolę innej osoby i zachęcić do improwizacji.
- Nawiązując do poprzedniego punktu, robienie karaoke w domu to kolejne ćwiczenie, które pomoże dziecku przestać być nieśmiałym.
- Zachęcaj dziecko do zaproszenia do domu przyjaciela – czy to będzie kolega ze szkoły, z sąsiedztwa czy z innego miejsca. Zapraszając je do swojego domu na zabawę, nocleg lub posiłek sprawisz, że poczują się bardziej komfortowo.
- Tworzenie historii. W przypadku małych dzieci często wyrażają one swoje emocje poprzez rysunek. Wykorzystaj to, aby pomóc nastolatkowi przestać być nieśmiałym, prosząc je o stworzenie historii za pomocą swoich działań artystycznych: rysunek, symboliczna grafika, opowiadanie, muzyka, fotografia itp.