Fakty i mity na temat smoczków
Temat stosowania smoczków u małych dzieci od lat wzbudza wiele kontrowersji. Część rodziców miewa nawet wyrzuty sumienia z powodu tego, że podało go swojemu maluchowi. Trudno się im dziwić, ponieważ wokół smoczków narosło wiele mitów. Najwyższy czas, aby je obalić.
Na rynku dostępnych jest szeroki wybór różnego rodzaju smoczków (dopasowanych do wieku dziecka, dynamicznych, antykolkowych itp.), etui zapewniających czystość i zawieszek do smoczków. Czy warto je kupować?
Najczęstsze mity dotyczące smoczków
Mit nr 1: Smoczek uzależnia
Fakt: To zależy. Głównie od tego, jak często jest on podawany dziecku. Jeśli jest stosowany wyłącznie do uspokajania i usypiania, nie ma w tym nic złego. Warto pamiętać, że potrzeba ssania jest fizjologiczna i najsilniejsza między 2. a 4. miesiącem życia. Potem zaczyna słabnąć.
Mit nr 2: Ssanie kciuka jest lepsze niż smoczka
Fakt: Nie jest to prawda. Okazuje się, że dziecko które często ssie kciuk może rozwinąć nie tylko wady zgryzu, ale także ustawienia dolnej szczęki.
Fakty o smoczkach
Fakt nr 1: Smoczek może zaburzać laktację
Tak, a w szczególności, gdy jest podawany dziecku, zanim nauczy się ono prawidłowo ssać pierś. Jedzenie mleka matki jest dla malucha dość dużym wyzwaniem i wymaga sporego nakładu energii. Ssanie smoczka jest znacznie łatwiejsze, mimo że nie wypływa z niego mleko. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby podawać smoczek wyłącznie w celu uspokojenia dziecka.
Fakt nr 2: Nie wolno oblizywać smoczka dziecka
W momencie, gdy smoczek spadnie na podłogę, wielu rodziców w odruchu bierze go do swoich ust i oblizuje z brudu, a następnie podaje maluchowi. Jest to jednak duży błąd, ponieważ w ten sposób najłatwiej jest przenieść bakterie powodujące próchnicę lub inne choroby przyzębia i dziąseł.
Jak wybrać smoczek idealny?
Wybór smoczków w sklepach dla dzieci jest tak duży, że może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać model dopasowany dla potrzeb własnej pociechy?
Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę są:
- rozmiar – musi być dostosowany do wieku dziecka. Na smoczkach zawsze widnieje informacja, dla jakiej grupy wiekowej są one przeznaczone,
- twardość – smoczek nie powinien być zbyt miękki,
- materiał wykonania – najlepiej, gdy smoczek jest wykonany z lekkich i bezpiecznych materiałów np. silikonu.
Dobrym pomysłem jest kupienie kilku smoczków na zapas. Mają one tendencję do znikania pod kocykami, w zakamarkach wózka, bujaczka itp.. Rozwiązaniem może być zakup zawieszki do smoczka, którą można bezpiecznie zawiesić w dowolnym miejscu np. ubranku. Nigdy nie wolno wieszać go na szyi dziecka. Należy pamiętać, aby regularnie wyparzać smoczek, nawet jeśli nie upadł on na podłogę. To także podstawa higieny niemowląt.
Raz na jakiś czas konieczna jest wymiana smoczka. Wskaźnikiem do wyrzucenia jest duża jego lepkość. Taka sytuacja zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości trawiennych np. biegunek. Bezwzględnym wskazaniem do zakupu nowych smoczków są pojawiajace się pleśniawki w buzi dziecka.