Jak sobie radzić z gorączką u dziecka?
Co zrobić, aby zbić gorączkę u dziecka? Jakie są sposoby na obniżenie zbyt wysokiej temperatury?
Na co może wskazywać gorączka u dziecka?
Gorączka zawsze jest źródłem niepokoju rodziców maluszka. Należy jednak pamiętać, że gorączka sama w sobie w pewnym sensie jest zjawiskiem dobrym, a nawet pożądanym – wskazuje bowiem na walkę organizmu z istniejącą infekcją. Czasem jednak, np. przy bardzo wysokiej gorączce lub długo trwającej gorączce, zaleca się jej zbijanie. Tym bardziej że dziecko z gorączką może być osłabione, rośnie jego potliwość, a czasem pojawiają się nawet dreszcze.
Zależnie od wieku dziecka różną temperaturę można uważać za wysoką. Dla przykładu warto podać chociażby niemowlęta, które nie mają jeszcze dojrzałego ośrodka termoregulacji ciała. Z tego powodu ich temperatura ciała zwykle waha się w granicach od 36,6°C do nawet 37,5°C. Dlatego u niemowląt gorączkę stwierdza się dopiero przy temperaturze ponad 38°C. U starszych dzieci natomiast gorączkę zależnie od temperatury ciała dzieli się następująco:
- stan podgorączkowy: 37-38,0°C,
- umiarkowana gorączka: 38-38,5°C,
- wysoka gorączka: powyżej 38,5°C,
- stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej: powyżej 40°C.
Jak poradzić sobie z gorączką u dziecka?
Sposobów na zbicie gorączki jest dość sporo, a wybór konkretnego z nich zależy przede wszystkim od wieku dziecka oraz aktualnej wysokości gorączki. Jeżeli u dziecka stwierdzimy stan podgorączkowy, najlepszym rozwiązaniem będą domowe sposoby na gorączkę lub bardzo łagodne leki przeciwgorączkowe. Przy wyższej temperaturze zaleca się natomiast podawanie leków na bazie paracetamolu, takich jak Pedicetamol. Dawkowanie paracetamolu u dzieci jest ściśle określone, wszystkie informacje znajdziesz na ulotce produktu.
Wspomnieliśmy o domowych sposobach na gorączkę. Jest ich cała masa, do najpopularniejszych zalicza się zimne okłady. W celu ich przygotowania należy zamoczyć ręczniki w zimnej wodzie, a następnie położyć je na czoło, kark i łydki. Kolejny sposób na gorączkę to kąpiel w chłodnej wodzie, nie może być jednak zimniejsza niż 2 stopnie mniej od temperatury ciała – to bardzo ważne! Pomocne bywa też gorące mleko z miodem i czosnkiem. Zarówno miód, jak i czosnek wykazują działanie przeciwbakteryjne, a także wspierają pracę układu odpornościowego. Natomiast ciepłe mleko wpływa na produkcję śluzu w drogach oddechowych. Alternatywnie sprawdzają się również napary ziołowe z m.in. czarnego bzu, maliny, jeżyny czy lipy. Tego rodzaju napary są też bardzo smaczne. Pamiętaj, aby po wypiciu naparu dziecko leżało w łóżku.
O czym jeszcze pamiętać przy wysokiej gorączce?
Jeżeli gorączka u dziecka będzie bardzo wysoka lub będzie utrzymywała się przez długi czas, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Tym bardziej, jeśli domowe sposoby czy leki przeciwgorączkowe bez recepty nie poradzą sobie z zaistniałą sytuacją. Gorączkujące dziecko trzeba często przebierać i pilnować, aby się nie przegrzało. Konieczne jest też spożywanie dużej ilości płynów – wysoka temperatura może powodować odwodnienie dziecka.