Dbajmy o nerki, czyli jak uniknąć kamicy nerkowej?
W naszym moczu znajduje się wiele substancji chemicznych, a niektóre z nich w pewnych warunkach mogą powodować kamienie moczowe. Predyspozycje do tworzenia się złogów mogą występować u osób z obciążeniami genetycznymi, tych cierpiących na częste nawrotowe zakażenia układu moczowego czy u osób otyłych. Dlatego tak ważne są diagnostyka, leczenie i zapobieganie takim stanom.
Jak zapobiegać?
Aby uniknąć pojawienia się kamicy moczowej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jemy. Wiele warzyw i owoców w swoim składzie zawiera szczawiany. Do tej grupy należą np. szpinak, rabarbar, szczaw, botwina. Jeśli planujemy posiłek na ich bazie, warto dołączyć do niego produkty bogate w wapń. Dlatego gdy np. jemy zupę szczawiową, należy do niej dodać jajko, rabarbar możemy zjeść razem z budyniem, a warzywa z serem. Wapń zawarty w mleku i jego przetworach neutralizuje szczawiany, dzięki czemu mają one utrudnione wchłanianie do krwi i mniej ich przedostaje się do moczu.
Przyczyną powstawania kamieni nerkowych są także moczany, które znajdziemy m.in. w mięsie. Ograniczmy jego spożycie, by uchronić się przed kamicą nerkową. Z diety powinniśmy wyeliminować także nadmiar soli kuchennej, tłuszcze i białko zwierzęce.
Aby zapobiegać otyłości, zrezygnujmy całkowicie z jedzenia wysoko przetworzonej żywności typu fast food. Należy także pić duże ilości wody mineralnej, aby mocz produkowany był na bieżąco – wydalając go, oczyszczamy przewody moczowe.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jeżeli mamy predyspozycje do tworzenia się kamieni nerkowych, przestrzegajmy diety, nawadniajmy się, zdrowo się odżywiajmy, uprawiajmy sporty.
Kamica moczowa to bardzo bolesna przypadłość. W niektórych przypadkach przebiega bezobjawowo, bowiem małe złogi, tzw. piasek nerkowy, praktycznie niezauważalnie są wypłukiwane z nerek wraz z moczem. Dowiedzieć się o tym możemy podczas profilaktycznych badań moczu.
Niektóre przypadki, kiedy kamienie osiągają znacznie większe rozmiary, a kamienie muszą przejść przez moczowód, są już bardzo bolesne. Kolka nerkowa objawia się silnym i nagłym bólem w okolicy nerek, promieniując w stronę pachwin. Może wystąpić krwiomocz, gorączka, nudności i wymioty. Choroba ta lubi nawracać i często osoby, które spotkała ta przypadłość, zapadają na nią ponownie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Należy bezwzględnie przestrzegać diety i stosować ziołowe preparaty lecznicze dostępne w aptece. Zapoznaj się również z artykułem https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/profilaktyka-kamicy-nerkowej