Spożywanie minerałów i kwestia odchudzania w ciąży
Oprócz omówionych w poprzednim wpisie witamin, ważne są też właściwe minerały w odpowiednich ilościach. Wiodące wśród nich są żelazo oraz cynk.
Żelazo w ciąży jest o tyle istotne, że jego niedobór może spowodować niepłodność, anemię oraz wywołać przedwczesny poród. Warto jednak wiedzieć, że z powodu niskiej przyswajalności z pożywienia, wynoszącej od 1-20%, konieczne jest odpowiednie suplementowanie żelaza w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania komórek jajowych oraz utrzymania kobiecej odporności na wysokim poziomie. Wchłanianie żelaza przez organizm można zwiększyć stosując jednocześnie witaminę C. Choć ocenia się, że standardowo dawka żelaza powinna wynosić między 10 a 18 mg na dobę to jednak w konkretnym przypadku warto poradzić się lekarza.
Cynk jest też niezwykle istotny tak jak inne minerały. Ma on istotne znaczenie nie tylko dla kobiety ale i jej partnera. Jego prawidłowy poziom w organizmie mężczyzny wpływa bowiem na jakość spermy, jej żywotność oraz ruchliwość, co zdecydowania ma znaczenie w kontekście starań pary o poczęcie dziecka. Niedobór cynku poza zmniejszeniem ruchliwości plemników wpływa też na obniżenie poziomu testosteronu. Według badań regularna suplementacja cynku pozytywnie wpływa na jakość męskiego nasienia. Aby zachować jego wysoką jakość należy jednocześnie ograniczyć używki, gdyż ich działanie może mieć przeciwny skutek. W przypadku mężczyzn średnia dobowa dawka cynku wynosi między 15 a 20 mg.
Aby uniknąć odpływu istotnych dla rozwoju dziecka minerałów z organizmu, w okresie planowania, jak i samej ciąży należy się powstrzymać ze stosowaniem restrykcyjnych diet ilościowych eliminujących ze spożycia całych grup pokarmowych takich jak tłuszcze lub węglowodany. Spożywanie suplementów nie oznacza, że można je wyeliminować. Nie jest więc zalecane podejmowanie na własną rękę bez konsultacji z dietetykiem jakichkolwiek programów odchudzających skutkujących zmniejszeniem wagi. Osiągnięcie bowiem BMI poniżej 20 może mieć negatywny wpływ na ciążę przyczyniając się do poronienia.