Przyszły tata i jego przygotowania do ciąży partnerki

Przyszły tata i jego przygotowania do ciąży partnerki

Zagadnienia parentingowe dotyczące przygotowań do ciąży nie dotyczą wyłącznie kobiet. Dziecko ma dwójkę rodziców więc kondycja mężczyzny w chwili jego poczęcia się także nie jest bez znaczenia dla jego zdrowia. Poniżej kilka kroków, które warto aby podjął każdy przyszły tata w okresie poprzedzającym ciążę swojej partnerki.

Stan męskiego nasienia

Proces spermatogenezy, czyli powstawania i dojrzewania plemników trwa około 3 miesięcy. To jego jakość w dużym stopniu determinuje i decyduje czy jego dziecko urodzi się silne i zdrowe. Mężczyzna powinien więc zadbać, aby w okresie poprzedzającym planowaną ciążą, najpóźniej 3 miesiące przed nią, stan jego nasienia był jak najlepszy.

Dieta

Na siłę i żywotność plemników ogromny wpływ ma jakość spożywanego pokarmu. Aby uzyskać możliwie jak najlepsze parametry nasienia przyszły tata powinien spożywać duże ilości warzyw i owoców. Nie powinno w diecie ojca zabraknąć też produktów o dużej zawartości węglowodanów takich jak np pełnoziarniste pieczywo, płatki, kasza czy razowy makaron. Nie bez znaczenia są też białka, których obfitym i wartościowym źródłem są rośliny strączkowe takie jak fasola, ryby a także chuda wieprzowina lub wołowina.

Warto też zadbać o ruchliwość swoich plemników. W tym celu należy wzbogacić dietę o minerały takie jak cynk oraz selen. Najwięcej znajdziemy ich w produktach typu wątróbka, pestki dyni, kakao a także w orzechach, jajach pełnoziarnistym pieczywie oraz rybach.

Z rzeczy, których należy unikać wymieńmy w tym miejscu potrawy bogate w tłuszcz, żywność o wysokim stopniu przetworzenia oraz żywność fast-food. Żywotność i jakość nasienia zmniejsza też alkohol i ten przyszły tata powinien ograniczyć do minimum. Podobnie rzecz ma się także z paleniem z tego samego powodu.

Kwas foliowy

Zwany inaczej folacyną to witamina z grupy B9 zapobiegająca powstaniu wad cewy nerwowej u dzieci. Choć jeszcze do niedawna sądzono, że tylko matka powinna go spożywać to teraz wiemy już, że ma ona też istotne znaczenia dla jej partnera. Jego niedobór bowiem wpływa bowiem na obniżenie jakości nasienia oraz negatywnie wpływa na poziom płodności, a to może utrudnić bądź uniemożliwić zapłodnienie.

Stresujący styl życia, używki

Na jakość plemników wpływ ma całościowa kondycja mężczyzny, nie tylko dieta. Zdecydowanie negatywny wpływ ma skrajne przepracowanie, niedobór snu, chroniczne przemęczenie oraz siedzący tryb życia. Wszystko to wpływa niekorzystnie na wahania hormonalne, które mogą uniemożliwić poczęcie upragnionego dziecka. Aby więc się odstresować i odciążyć organizm zaleca się, aby potencjalny tata zwolnił lekko sprawy zawodowe i bardziej skupił się na rodzinie. Warto aby używki zastąpić aktywnością fizyczną, gdyż wpływa ona zdecydowanie pozytywnie na produkcję testosteronu.

Badania przed ciążą partnerki

Z badań jednoznacznie wynika, że męska niepłodność stanowi aż 40% wśród przyczyn problemów związanych ze spłodzeniem dziecka. Drugie tyle leży po kobiecej stronie, pozostałe 20% stanowią inne niesprecyzowane i indywidualne dla każdej pary uwarunkowania. Alarmującym dla partnerów powinien być brak ciąży po około rocznym współżyciu bez zabezpieczenia. Wówczas należy podejrzewać poważne problemy z płodnością. Aby temu zaradzić mężczyzna może wykonać szereg badań, które ukażą stan jego kondycji. Panom planującym ojcostwo zaleca się kilka podstawowych badań, w tym mocz i morfologię krwi, badanie poziomu hormonów, nasienia oraz badania genetyczne.