Dieta i używki. Badania i aktywność fizyczna. Czyli na czym się skupić a czego unikać?
Dieta przyszłej matki to niewątpliwie jeden z kluczowych aspektów, na który każda kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę. Od tego bowiem co je zależy rozwój jej dziecka.
Zajście w ciążę wymaga zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wiąże się także ze stylem życia, w tym podejmowanych aktywności. Ponieważ rozwijający się płód wymaga szczególnych warunków oraz troski warto zapoznać się z zaleceniami ekspertów i lekarzy w tych kwestiach. Im lepiej przyszła matka się przygotuje się do ciąży tym większa jest pewność, że przebiegnie ona spokojnie.
Odpowiednia dieta jest nadzwyczaj istotna. Pomocą w jej ustaleniu służy służy specjalista z zakresu dietetyki. Jak w wielu innych przypadkach także i tu liczy się nie tyle ilość jedzenia ale przede wszystkim jego jakość. Już pół roku przez planowaną ciążą przyszła matka powinna wstrzymać się z jedzeniem fast-foodów, a także pikantnych oraz przetłuszczonych potraw. Należy także zachować w miarę dużą regularność w ich codziennym spożywaniu.
Pierwiastki odżywcze ważne dla dziecka
Pierwsze tygodnie to okres ważny dla rozwoju dziecka. Płód pobiera z organizmu matki dużą ilość takich pierwiastków jak żelazo oraz wapń więc im więcej jest ich w ciele matki tym lepiej. Jej dieta powinna być bogata w potrawy takie jak wątróbka, brokuły, jajka fasola oraz przetwory mleczne. Z kolei przed ciążą należy wykluczyć dietę odchudzającą, która pozbawia istotnych składników mineralnych oraz tkanki tłuszczowej.
Aktywność fizyczna
Ciąża oraz poród stanowią ogromny wysiłek dla kobiety. W trakcie jej trwania obciążone są szczególnie układ krwionośny oraz kostny, zwłaszcza kręgosłup. Aby lepiej znieść ciążę warto włączyć regularne spacery i niezbyt ciężkie ćwiczenia fizyczne a także pływanie.
Witaminy i suplementy
W celu zachowania dobrego zdrowia matki i dziecka warto przed jak i w trakcie ciąży spożywać możliwie jak najwięcej witamin. Nie dotyczy to bezwarunkowo każdej z nich, gdyż zbyt duże ilości witamin A i D nie są zbyt korzystne dla samego płodu.
W kwestii suplementów i zaleceń do ich stosowania warto się skonsultować z odpowiednim lekarzem. W tym aspekcie wyjątek stanowi witamina B9 czyli kwas foliowy chroniący dziecko przed ryzykiem rozwinięcia się zaburzeń układu nerwowego.
Stosowanie używek
Generalnie co do zasady zarówno przed jak i podczas ciąży niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek używek. Należy rzucić lub zawiesić palenie, podobnie rzecz ma się też z alkoholem. Spożywanie bowiem napojów może prowadzić do rozwinięcia się u dziecka alkoholowego zespołu płodowego, w skrócie FAS. Należy nadmienić, że nawet niepozorna kofeina, pepsi lub czarna herbata może mieć niekorzystne działanie więc należy je ograniczyć do minimum.
Badania medyczne
Okres poprzedzający ciążę dobrze jest poświęcić na wizyty u lekarzy specjalistów. Tutaj obowiązkowo należy odwiedzić ginekologa, który przeprowadzi kompleksowo wiele badań. Warto odwiedzić też dentystę, ze względu na zmienny poziom cukru w organizmie kobiety ciężarnej co wpływa także na stan uzębienia. I choć poddawanie kobiety w ciąży leczeniu dentystycznemu jest niezalecane to jednak warto przeprowadzić kontrolę i zasięgnąć rad w tej kwestii.